Wierzba wypuści nawet z patyczka gałęzi.

Wierzba wypuści nawet spośród patyka odrośli.

Korzystając z to, powinniśmy dzięki niej skomponować unikalne formy płotów. Z tej przyczyny nasz płot zyska niespotykany charakter i będzie się faworyzować wśród żywopłotów w sąsiedztwie.

Rosnące na działkach oraz grząskich bagnach wierzby od dawna zadomowiły się w lokalnych ogrodach. Doceniliśmy je poprzez specyfikę oraz charakterystyczne kociaczki. Nie są uciążliwe, potrzebują jeno do licha i trochę nawodnienia oraz trochę światła. Dogodzą się niemal każdą glebą.


Niewiele roślin sprosta także równie prędko ożywiać utracone pędy oraz gałęzie. Wierzby ogromnie bezproblemowo odbudowują także własny system korzeni. Wystarczy, że ścięty lub nawet złapany odrost zanurzony w zwilgotniałej ziemi po jakimś czasie ukorzeni się i przekaże początek nowej roślinie. Wybitna osoba wpadła na , ażeby z wierzb tworzyć zaplątane sztachety ogrodzeniowe czy też parkany zaciemnione liśćmi. Prawdopodobnie należałoby mieć tak szlachetne płot. Najporządniej do stworzenia takiego parkanu wykorzystać poniższe modele wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zwana konopianką, i jej rozliczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba fiołkowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te modele wierzby na ogrodzenia mają parę zespołowych własności:

fabrykują proste, długie i bardzo plastyczne pędy – z powodu tego można swobodnie kształtować formę ogrodzenia;
błyskawicznie odrastają po skróceniu- w niedługim czasie możemy wypleść kompletne przęsło na ogrodzenie;
niepomiernie swobodnie się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej informacji do montażu takiego płotu wykonanego z wierzby.

Kiedy mamy już idee na kształt ogrodzenia, musimy dostać zdatne wierzbowe pędy na ogrodzenie. Niestety, wyszukanie ich w przesłankach autentycznych jest ciężkie, ponieważ dziko rosnące krzewy z rzadka wypuszczają niezmiernie długie a zarazem prostolinijne pędy. Najlepiej jest zaplanować prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na efekt będzie trzeba poczekać parę lat.

W celu założenia plantacji wierzby na płot wyselekcjonujmy najprzód lokalizację w ogrodzie, odrobinę przez nas uczęszczane a także w żadnym razie zauważalne.Wiosną, w marcu względnie w kwietniu, posadźmy w ową stronę rozsady, z których wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jako rozsad zastosujmy zdrewniałe wierzbowe roczne witki rozciągłości 25-30 cm, które możemy dostać z dziko narastających roślin. Przed posadzeniem trzeba je namoczyć na 24 godziny w wodzie, tak aby się prawidłowo napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie żeby wystawał tylko ostatni pąk. Musimy pomnieć, że rośliny szybko się gęstnieją, dlatego powinny stawać się w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok czy też dwa poobalamy roślinom bez ograniczeń stawać się, po czym ścinamy je| na wysokość ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą silne, proste pędy, których wiosenką następnego roku możemy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie witki nieczęsto przewyższają 2m, wskutek tego na dłuższe musimy poczekać przynajmniej jeszcze rok.

Z jednej rośliny osiągniemy od kilku aż do kilkunastu pędów, które wolno użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s